16 Temmuz 2019 16:06
-A +A
İsmail Tufan

İsmail Tufan

Yaşlı Bakımı ve Bilimler Arası İş Birliği

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

İnsanın yaşamı hiç bu denli uzun olmadı. Dolayısıyla tarihin hiçbir döneminde yaşlılık bu kadar uzun olamadı. Ama aynı zamanda yaşlanma sürecimize bu denli etki edebileceğimiz döneme de tarihte hiç rastlanmamıştır. Yaşlanma sürecinin esnekliği hakkında henüz yeterli bilgiye sahip değilsek de bildiklerimizle yaşlanmaya sürecine çok yönlü müdahale olanaklarına sahip olabileceğimizin farkındayız. Yaşlılıkta olumlu gelişme sağlayacak geniş çaplı gerontolojik müdahale olanaklarına sahibiz. Bunların sayesinde yaşlanmayı durduramasak bile etkilerini yumuşatabilir ve geriye kalan yeterliliklerimizi güçlendirebiliriz.   
Bunların fayda sağlamadığı bakıma muhtaçlıkta neler yapabiliriz? Bu konuda Gerontoloji ve Bakım Bilimi iş birliği yapabilir. Gerontoloji Bakım Bilimden pek çok teorik bilgi elde edebilir, ama Bakım Bilimi ise Gerontolojiden yaşlı insanın bakıma muhtaçlıkta ortaya çıkan spesifik ihtiyaçları hakkında bilgi elde edebilir. Dolayısıyla birbirlerini tamlayabilecek iki bilim ve uygulama alanı olarak görünmektedirler. Bu olanaktan şimdiye dek yararlanmamış olmamızı belki hala geleneksel “genç nüfus” ile açıklayabiliriz, ama bakıma muhtaçlık olgusunun bizim nüfusumuzun gençliğinden haberi olmadığı gibi nüfusumuzun devamlı yaşlandığını da dikkate almalıyız. 
Bugün en büyük ihtiyaçlarımızdan biri bir bakım sektörüne sahip olmaktır. Bu sektörün iyi yetişmiş elemanlara, işin ehli olan yöneticilere ve yaşlı bakımına uygun tesislere ihtiyacı vardır. Bu üç alanda da eksikliklerimizin olduğundan şüphe yoktur. Bu eksikliklerin giderilmesi için yasalar yeterli gelmeyecektir. Çünkü yasalar yaşlı bakımından anlayan elemanların yetişmesi için yeterli koşulları hazırlayamaz. 
Yaşlı bakımı sektörünün oluşumunda çevre koşullarının uygun hale getirilmesinin yanı sıra, aynı zamanda yaşlı bakıcısı eğitiminde de yeni bir perspektif açılmalıdır. Tıbbi bakım eğitimi, yaşlı bakımında gereklidir, ama bunun yanı sıra gerontolojik bakıma da ihtiyaç vardır. Gerontolojik bakımdan tıbbi bakım dışındaki bakım ihtiyaçlarının karşılanmasını anlamalıyız. 
Gerontolojik bakımda sadece gerontolojik bilgiler değil, aynı zamanda kültürel faktörlerin de dikkate alınmasını tavsiye ediyorum. Çünkü Türkiye gibi neredeyse her yöresinde özel kültürel değerlere rastladığımız bir ülkede yaşlı bakımında bunların dikkate alınmaması, yaşlı bakımının başarısız olmasına neden olacaktır. 
Yaşlı bakımında en büyük tartışmaların, yaşlıya kimin bakacağı sorusunda düğümlendiği görülmektedir. Bu sorunun ardında pozisyon, yetki, prestij gibi kavramlar yer almaktadır. İlgili bilimlerden her biri kendisini bu konuda yetkili kabul edecek olursa, yaşlı bakımı alanında hiçbir işin doğru düzgün yürümeyeceği bellidir. Burada bilimler arası uzlaşmanın muhakkak sağlanması gerekmektedir. 
Saydığım gerekçelerden yaşlı bakımının disiplinler arası bir alan olarak tanımlanması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu özelliğinin sosyal yasalarda da karşılık bulmasını öneriyorum. Böylece yaşlı bakımının ancak farklı bilimlerin iş birliği ile yapılandırılabileceği konusunda da her türlü tartışmayı baştan önlemiş oluruz.
 

Anahtar Kelimeler : İsmail Tufan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı