2 Temmuz 2019 16:13
-A +A
İsmail Tufan

İsmail Tufan

Yaşlılık, Birbirimizden Farkımız ve Birbirimize Benzerliğimiz

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

 
 
 
Bu yılı “yaşlı yılı” ilan ettik ve kutluyoruz(!) Vallahi ben şimdiye kadar, yani Ocak’ın başından Şubat’ın ortasına geldiğimiz şu güne kadar “yaşlı yılı” olarak 2019’u kutladığımıza dair bir şeye rastlamadım. Herkes seçime odaklanmış durumda. Birbirimize verip veriştiriyoruz. Bu ortamda yaşlıya zaman ayıracak vakit tabii ki bulunamaz. Yaşlıdan önemli şeylerle meşgulüz. Yok birbirimizden farkımız. 
Beş parmağın beşi birbirine benzemediği gibi insanların yaşlılığı da birbirine benzemez. Bunun neden böyle olduğunu merak ettiniz mi? 
Organlardan başlayalım. İnsanların anatomisi görünüşte aynıdır. Kalbi, karaciğeri, dalağı, böbreği, diğer organları ilk bakışta birbirine benzemektedir. Ama insanların organlarının randımanı birbirinden farklıdır. Mesela bir koşucunun akciğeri normal bir insanın akciğerinden çok daha randımanlı çalışır. Bu ekstrem örnekten görüldüğü gibi organlarımızın, en azından bazılarının randımanını arttırabiliriz. 
Tabii belli bir sınıra kadar. Organlarımızın randımanı aşağı yukarı 45 yaşından itibaren gerilemeye başlar. İlk zamanlarda sporla, jimnastikle kısmen bu bağlamda randıman kaybı önlenir gibi görünür, ama yaşımız ilerledikçe bu önlemlerin faydası azalır. 
Ama yapıyorsanız, sporu bırakın demek istemiyorum. Yaşınıza uygun spor yapın. Abartmayın, bedeninizin sınırlarını bilin ki, kaş yaparken göz çıkarmayın.  
Yaşlılığımız sadece biyolojik açıdan farklı değildir. Psikolojik düzlemde de birbirimizden farklıyızdır. Psişik yeteneklerde, örneğin zeka ve hafıza yeteneklerimizde belirgin şekilde farklıyızdır. Zekayı da çok abartmaya gerek yok. Çünkü zekanın ne olduğu belli değildir. Bin bir çeşit zeka var. Aslında bu bağlamda çocukken ve gençken de birbirimizden farklıydık. Tıpkı biyolojik açıdan olduğu gibi. 
Biyolojik ve psişik farklılığımızın sadece yaşlılıkta ortaya çıktığını kabul edemeyiz. Hiçbir insan hiçbir yaşta ne biyolojik ne de psikolojik özellikleri bakımından birbirinin tıpkısı olarak kabul edilebilir. Dolayısıyla yaşlandıkça bu özelliklerimizin farklılaştığı görüşü görelidir. Ama düzenli olarak spor yapan ve düzenli olarak beynini çalıştıran 70 yaşındaki bir insan, vücudunu ve beynini tamamen ihmal etmiş olan 50 yaşındaki bir insana göre daha randımanlı bir bedene ve zihne sahip olacaktır. Dolayısıyla yaşlılıkta farklılık, yaşlılıkta beden ve zeka kaybı olarak değerlendirilmemelidir. 
Sosyal bağlamda da birbirimizden farklıyız ve sosyal farklılığımız yaşlılığımızda da devam etmektedir. İyi koşullarda yetişen bir insanın yaşlılığı genelde daha iyidir. İyi koşullar deyince, bir eli yağda bir eli balda demek istemiyorum. Bir insanın iyi yetişmesini sağlayan, yaşam kalitesinin rahatsız eden bir düzeyin üstünde olan, kimseye bağımlı olmadan geçimini sağladığı koşullardan bahsediyorum. 
Koskoca 365 günü yaşlılara ayırdık, ama yaşlılara ayıracak bir dakikamız yok herhalde ki, seçim curcunasında yaşlılar için hiçbir söyleme rastlamıyoruz. Bu konuda tıpatıp aynıyız. Yok birbirimizden farkımız. 
Bazıları belki daha önümüzde 10 aydan fazla zaman var, bu acele ne diye sorabilir. Acele ettiğimiz yok, aksine çok geç kaldık. Diğer ülkeler yaşlılığın 50 yıl sonrasını araştırıyor, önlem alıyor. Bizde bir kıpırdama göremiyorum. Yaşlanma ve yaşlılığı birlikte araştıralım önerisine de kulak asan yok. Bizim bilim kültürümüzde ortak çalışma, birlikte sorunlara çözüm arama ve ortak akla dayanan çözüm üretme gibi yeteneklerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Yaşlılıkta farklı olsak da aynı toplumda, aynı güneşin altında ve aynı havayı soluyarak yaşlanıyoruz. 
 
 
 

Anahtar Kelimeler : İsmail Tufan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı