28 Mayıs 2019 11:30
-A +A
İsmail Tufan

İsmail Tufan

Yaşlılık ve Başarılı Yaşlanma Üzerine Düşünceler

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

 

            Yeryüzünde 12.000 yıl önce 5-10 milyon arasında insan yaşıyordu. Bu, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nın ardından sahip olduğu nüfustan azdır. 
            Yıl 1923, Türkiye: Nüfus yaklaşık 13 milyon civarında. Savaşlardan bitkin düşen halkımız, 20.Yüzyılın modern dünyasında kendisine yeni bir yer arıyor. “Nüfus miktarı hakkında doğru bir bilgi bulunmaması, meselenin ağırlığını daha da arttırıyordu. Zira yeni Türk devletinin düşmanları Türkiye nüfusunu olduğundan da küçük gösterme çabasında idiler”  O dönemde okumuş insanımız az, yoksulluk çok yaygın, altyapı yok. Cephelerde şehit düşen genç erkeklerin eksikliği hissediliyor. Güçlü Türkiye için acilen nüfusun çoğalması gerekiyor. Nüfus politikaları buna odaklanıyor.
          Yıl 2018, Türkiye: Nüfus 81 milyon. Güçlü Türkiye artık hayal değil. Dünyanın ilk 20 ekonomisinden biri. Nüfusumuz eskisi kadar genç değil. Yaşlanma belirtileri var. Okumuş insan eskisinden fazla, 21.Yüzyıl için az. Yoksulluk bugün de yaygın, ama artık süper zenginlerimiz var. Türkiye’nin acilen yaşlanan toplumunun ihtiyaçlarını karşılaması için sosyal politikaların buna odaklanması gerekiyor.
Sosyal politika, insanın her yaşam çağında karşısına çıkabilecek olan riskleri önlemek üzere devreye sokulur. Yaşlılık risklerin tavan yaptığı bir yaşam dönemidir. Bu risklerin büyük kısmını önleme şansı vardır. Fakat bunun gereği ve temeli olan ilgi ve bilgi, yaşlılara kadar uzanmıyor.  Yaşlılar hem var hem yok gibiler. Yaşlıların nasihat vermesi gerekirken, yaşlılara nasihat veriliyor. Yaşlıları duymayan, ama yaşlılara saygı duyan bir toplum olmuşuz.
           Genelde doğurganlık azalıyor. Özelde değişen pek bir şey yok. 1960’lı yıllarda genel doğurganlık 6 iken, bugün 2 civarındadır. Ama Doğu Anadolu’nun kırsallarında hala 6 civarındadır. Türkiye’de iki toplum var. Biri geçmişi, diğeri şimdiyi temsil ediyor. Biri geri kalmışlığı, diğeri gelişmişliği. Bunların objektif göstergeleri var. Gelir, eğitim düzeyi, sosyal statü, topluma katılım gibi göstergeler, bu tezi destekliyor.
Bir tarafta yaşlanan, öbür tarafta gençliğini koruyan nüfus. İkisi sorunlar ve fırsatlar yaratıyor. İnsan kaynaklarımızı iyi değerlendirirsek, bu çift yapılı özelliğimiz, yaşlılık sorunlarımızın çözümünde çok işimize yarar. Gençliğin dinamikliği ve yaşlılığın tecrübeleriyle yoğrulan bir toplum yaratabilirsek, 21.Yüzyılın ortalarından itibaren iyice yüzünü gösterecek olan toplumsal yaşlanmanın yarattığı sorunların üstesinden rahatlıkla gelebiliriz. Bu çok önemlidir. Çünkü hastalıktan ölüm vakalarının azalacağı, yaşam süresinin daha uzayacağı dönemin eşiğindeyiz.
           Ülkemiz gelişiyor, kalkınıyor. Ama bundan herkese düşen paylarda dengesizlik devam ediyor. Özellikle yaşlılık ve yoksulluk arasındaki bağları koparmamız gerekiyor. Yaşlılık, bireyin daha önceki yaşam dönemlerinde getirmiş olduğu randımanların, boşa gittiği algısı yaratan bir yaşam dönemi olmaktan kurtarılmalıdır. Lafta değil, icraatta kendisini gösteren “başarılı yaşlanma” yaratılmalıdır.
İcraat kavramı çok boyutlu olarak kavranmalıdır. Ömür boyu yaşlanan birey odak noktaya konularak, her yaşam dönemi için “başarılı yaşlanma” derin anlamlarıyla tanımlanmalıdır. Ancak o zaman herkese başarılı yaşlanması için imkanların yaratılması gerektiği idrakine erişilebilir ve icraatlar bu idrak ile yapılandırılabilir.
Bakıma muhtaçlık yaşlılıkta daha sık görülen, ama her yaşta gerçekleşmesi mümkün bir risktir. Bunun engelli istatistiklerinden de görebiliriz. Ne engellilik ne de bakıma muhtaçlık, başarısız yaşlanmanın gerekçesi olarak kabul edilebilir. Engelliliğine ve bakıma muhtaçlığına rağmen, insan başarılı yaşlanarak merhum Nejat Eczacıbaşı’nın “İzlenimler ve Umutlar” adlı eserinde dediği gibi “ebedi uykusuna dalabilir.”

 

Anahtar Kelimeler : İsmail Tufan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı