12 Nisan 2018 16:21
-A +A
Taylan Özgür Köşker

Taylan Özgür Köşker

Yazın

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Edebiyat, her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.  Ursula K. Le Guin
Yazın ya da Edebiyat diyelim. Okuma Kültürü de diyebiliriz buna. Okur olma süreciyle başlar. Okur olma süreci, okuma ve yazmayı öğrendiğimiz ilk andan sonra başlar ve yıllarca devam eder. Prof. Dr. Bülent Yılmaz'a göre üç tip okur vardır:
1- Güçlü (Etkin okur): 1 ayda 2 kitap ve daha fazlasını okuyan.
2- Orta Düzey Okur: 1 ayda bir kitap okuyan.
3- Zayıf Okur: 2 ayda 1 kitap ve daha az okuyan.
Okuma Kültürü, bir ülkenin uygarlık düzeyini de gösterir. Yazılı kültürle dost olmuş bireylerin arttığı bir ülke de uygarlık savaşını kazanmış demektir.
Orhan Pamuk, biraz daha farklı açıdan bakmış okuma uğraşına.
"Şimdiyse suçluluk duygusunun hiçbir nedeni olmadığını düşünüyorum. Bazıları doğarken suçluluk duygularıyla doğuyor, bazılarının payına ise bu duygudan hiçbir şey düşmüyor. Doğuştan hiçbir suçluluk duygusu edinmeyenlerin tek korkusu var: Toplumdan ayrı düşmek. Bunun için herkes gibi düşünüp herkes gibi yaşamak yeter.
Suçluluk duygularıyla doğanlar kendilerini her durumda suçlu hisseder. İşlemedikleri suçlarla da dertlenir. Yalnız yaşar, yeraltından ve romanlardan hoşlanırlar. Sonunda onların asıl suçu, duydukları bu suçluluk duygusu olur. Allah'ım, ben bunu niye yaptım!
Demeye başladığımız zaman, daha yalnız ve daha zengin bir ruhsal hayat bizi bekler.
Dostoyevski ile biraz ilgilenenler, derin ve zengin kişiliğin "Suçluyum" demekle kurulacağını bilirler."
        Orhan Pamuk
Edebiyatımızın en üretken kalemlerinden biri de Enis Batur... O da Yazın sanatını şöyle özetlemiş:
"Yazı insanıyla yaşayanlar bilir, dalgın olurlar sık sık. Hele benim gibi kesintisiz denilebilecek tempoda tezgahına kilitli, kafasının içindeki sayısız tasarının ipleri biri birinde düğümlenen örneklerde, kopup gitmelere hep rastlanır. İnsanların arasına karışıldığı anlarda bile okumak ayrılmaktır. Kişinin kendisini yetiştirmesi, yontması, inceltmesi bir ömür ister. Şiiri, edebiyatı, felsefeyi, bilimi, müziği, resmi okuma uğraşı vermek, insanın sınırsız bir alana açılması, o alanda aralıksız beslenmeyi sürdürmesi anlamına gelir."
         Enis 
"Edebiyat, çağlar boyunca insanoğlunun duyduğu, düşündüğü ve yaptığı her şeyi en zengin, en etkili biçimde ortaya koyan bir sanattır. Eğitim bakımından değeri, insana çok çeşitli duyma, düşünme ve hareket etme örnekleri vermesidir. İnsan ancak böyle geniş bir ortam içinde kendisine uygun olan yolu seçme özgürlüğünü kazanır. Tek bir roman okumak bile, bize insanların karakter yapısı, sosyal durumu, duygu ve düşünce bakımından ne kadar farklı olduklarını göstermeye yeter."
          Cahit Kavcar
Yazın sanatı, yeryüzünün en etkili, en kalıcı sanatıdır bence. Yaşar Kemal´e göre, söz sanatları gücünü hiçbir zaman yitirmeyecektir. Yitirmiyor da... 
Ama Işık, biraz daha ışık...
 

Anahtar Kelimeler : Taylan Özgür KÖŞKER ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı