19 Mart 2019 14:53
-A +A
Emine Baştuğ

Emine Baştuğ

YOLUN SONU

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

       Merhaba sevgili dostlar;
       İnsanoğlunun son demleri olan, hayatın manasızlaştığı ve her şeyden elini eteğini çekme ve  işe yaramazmış hissine daha çok kapıldığı yaşlılık dönemi üzerine bir yazı yazmaya çalışacağım. Buradan hayatımızdaki tüm yaşlılara selam olsun diyor, ebediyete göçenlere de rahmetler diliyorum…               
        Malum artık yaşlanıyoruz, bu duruma kısaca, hani bir türkü vardır ya; “Aşağıdan yukarıdan yolun sonu görünüyor” da diyebiliriz. Allah herkese hayırlı ömür ve hayırlı ölüm nasip etsin inşallah…
       Hepimiz için çok değişik bir anlam ve önem ifade eden yaşlılık, yaşamımızın çok özel bir dönemidir. Bu dönem, ergenliğin değişik bir versiyonu gibi gelmiştir bana hep nedense…  Bazen yaşlılarımızda da vardır ya birtakım (gençlerin deyimiyle) triplenmeler filan, belki de ondandır böyle hissetmem bilmiyorum…
       Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımız ve yaşayan tarihi eserlerimizdir.
       Yaşlılarımızın toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması, yaşama bağlı kılınmaları ve günlük yaşamdan soyutlanmamaları gerekir. Aksi halde, ilgi gösterilmeyen, elimizden kayıp giden çocuk ve gençlerimiz gibi olurlar ki, bunu hiç mi hiç istemeyiz değil mi?
       Koskoca bir ömrün büyük kısmını topluma,  ülkeye, hatta çocuklarına hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde ilgi ve bakım talep etme hakları vardır. Bilinmelidir ki; onların güçten düşmeleri ellerinde olan bir olgu değildir. Hani  gençlik ve yaşlılığı mukayese eden çok güzel bir söz vardır: “Gençler bilse, ihtiyarlar yapabilse” diye.  Bu sözü isteyen istediği gibi anlayabilir. 
       Özellikle çocuk ve yaşlıların rahat, huzurlu, kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri için yapılabilecek şeyin en mükemmel ve en üst seviyede olmasını sağlamak sosyal bir devlet olmanın gereğidir. 
       Fakat hani denir ya “Her şeyi devletten beklememek gerekir” diye… İşte devletimizin çalışmaları, yaşlılarımızın sorunlarının çözümü ve toplumda hak ettikleri yeri almaları konusunda tek başına yeterli olmayabilir. İşte tam da burada Sivil Toplum Kuruluşlarına  büyük görevler düşmektedir.
       Ayrıca; toplumda bu bilincin yerleşmesi, bugüne kadar olduğu gibi gönüllü kuruluşlarımızın ve yurttaşlarımızın katkıları ile yaşlılarımıza daha iyi yaşam koşullarını sağlayabiliriz. Zaten yaşlılarımıza ve onların sorunlarına sahip çıkmak insanlık ve vatandaşlık görevimiz değil midir?
      Bizleri bugünlere ve geleceğe büyük özverilerle hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak devletimizin olduğu kadar her yurttaşın da öncelikli görevleri arasındadır. Unutmayalım ki,  bir gün herkes yaşlanacaktır…
        Bu hassas konuda; Kur’an-ı Kerim’de gerek yaşlılık dönemi özelliklerini, gerekse yaşlılık psikolojisini anlamamıza  imkan veren birçok ayet ve hadis bulunmaktadır. Kısaca bunları aşağıda aktarmaya çalışacağım:
      “Sizleri yaratan O’dur. Yaşlılık dönemine ulaştıracak, ömrünün son demlerindeki düşkünlük haline, bildiği şeyleri bilemeyecek hale geleceği günlere ulaştıran da O’dur.” 
      “Annesi veya babası ya da her ikisi yaşlılık dönemlerinde kendisi yanında bulunup da onların hoşnutluğunu alarak cenneti kazanamayan kişiye yazıklar olsun.”
       “Sizden herhangi biriniz İmam olduğunda namazı kısa kıldırsın. Zira cemaati içinde yaşlı olanlar vardır.” 
       Kutsal Kitabımızdaki şu ince, naif düşünce tarzına bakar mısınız! O halde Yüce Dinimiz için boşuna denmemiştir  “Kıldan ince, kılıçtan keskindir” diye…
        Peygamber Efendimiz yaşlılarımız hakkında öyle bir şey buyurmuştur ki; gelin görün ki burada da son derece keskinlik hakimdir: “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir!..” İşte dinimiz, görmek isteyene, içinde her türlü duyguyu aynı anda barındırabilen öyle muhteşem, öyle ince ve keskin  bir o kadar da yüce ve kutsal bir dindir…
       Ayrıca;  büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk bakın bu konuda ne demiştir: “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur!” Dünya liderimiz, yine o muhteşem öngörüsünü,  kısa ve öz olarak bir cümlede ne de güzel anlatmıştır bizlere değil mi?
      Aslına bakarsanız, hem yaşlılarımızın hem kendimizin yaşam standardının yükselmesi  ve her iki tarafın da huzur içinde yaşaması isteniyor ise, onların kaliteli bir yaşlılık geçirebilmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. 
       Esasında onların kaliteli yaşaması demek, bizlerin (evlatların) de rahat etmesi demektir bir nevi. Açık konuşmak ve kendimden örnek vermem gerekirse, annem yanımda iken ya da değilken ben hep bu düşünceyi düstur edinmiştim… Ama bunu bazen en yakınlarıma bile anlatamamıştım o da ayrı bir konuydu… Hani evlat mutlu, huzurlu ise anne-baba da mutlu huzurludur ya, aynen öyle düşünün bunu isterseniz. Kısaca roller değişmiştir artık… Onlar biz, biz onlar olmuşuzdur desem yeridir… 
        Rahmetli annem ömrünün son sekiz yılını benim yanımda geçirdi. Onu henüz dört ay önce  kaybettim. Ben ilk defa yaşlı ve yaşlı psikolojisinin nasıl bir şey olduğunu annemle birlikte öğrenmiştim. Yani annem son anına kadar hala bana hayat dersi vermeye devam etmiştir. Nur içinde yatasınız inşallah canım Annem ve Babam… Sizlerin de tüm ebediyete göçenlerinize rahmetler olsun. 
       Evet sevgili dostlar, çevremizde ve hayatımızdaki tüm yaşlılarımıza minnet ve şükran duygularımla birlikte,  yaşam sevinçlerinin hiç kaybolmadığı sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler temenni ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
       Sağ ve sağlıklı kalınız efendim…
 

Anahtar Kelimeler : Emine Baştuğ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı