21 Haziran 2018 16:01
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

YOZLAŞMANIN ZİRVESİ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
Müslüman bir milletiz. Dinimizde ibadetlerin gösteriş için yapılması caiz değildir.
İmam-ı Gazali’nin kitaplarından yaptığım alıntıları aylarca bu sütunlarda yayınlamış bulunmaktayım. Yazılarımı takip edenler zaten biliyorlardır. Yazılarımı takip etmeseler de bilinçli müslümanlar zaten bilmek zorundadır. Bakın birkaç cümle ile hataları dile getireceğim.
Hiçkimse camide namaz kılıp bu durumu fotoğraflayıp kimseye göstermek zorunda değildir. Bunu –yani kıldığı namazı fotoğraflayıp  veya videoya çekip gösterenlerin hareketi riya (gizli şirktir-  göstermek veya gösterilmesini istemek müslümana yakışmayan hatalı bir harekettir.
İbadetlerini sırf birileri görsün diye yapanlar benim dinimi yaşamıyorlar ve benden uzaktır.
Dini ibadetler milletin oyunu almak için yapılırsa da durum değişmez. Sahibi şirke girmiş olur. Allah (C.C.) şirki ve kul hakkını affetmeyeceğini söylemiştir. Bunun doğru olduğunu savunmak yani ibadetlerin gösterilmesi gerektiğini savunanlar da bu müşriklerle birlikte haşrolacaktır.
Bir takım ameller ki bunlar da sınırlı olarak diğer müslümanları teşvik etmek için açıktan yapılabilir ise de fazlası ve gösterişe kaçılması durumunda aynı sıkıntıya sebep olabilir. Yani sahibini şirke götürebilir.
Hele nele nerdeyse yüz yıl önce ölmüş insanların amelleri hakkında konuşmak ve onları eleştirmek kime ne fayda sağlıyor, anlaşılması güç bir durum. Onların hatalarını boşverip de örnek alınacak yönlerini dile getirmek müslüman ahlakının gereğidir.
Tüm bunların sebebi milletin dini inançlarının siyasi menfaatler için kullanılma gayesinden ibarettir. Din dünyevi menfaatler için kullanılmaya başlandığı zaman Karl Marks gibi ‘din afyondur’ diyen zihniyete haklılık yolu açılıyor ve toplumda deistlik ve ateizm gibi sapık inançlar yaygınlaşmaya başlıyor. Allah korusun!
    


Anahtar Kelimeler : Muhammed Emin HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı