10 Eylül 2018 16:00
-A +A
Seda Kızıltepe Baysal

Seda Kızıltepe Baysal

Zamana Bırakmak!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Kırşehir yatırımların projelerin adeta başkenti konumunda son yıllarda.
Tarihi ve turistik mekanlarının yanı sıra eğitimi, tarımı, genel görünümü, gezi, piknik ve mesire alanları ile çevre illerden daha iyi konumda.
Seyfe Gölü'nden bahsetmek istiyorum bugünkü yazımda.
Zamana bırakmak derken yanlış anlaşılmasın çünkü Seyfe Gölü'nen kurtarılması ve eski ihtişamına kavuşması için belki de yeni projelerin üretilmesini isteyenlerin en başında bir Mucurlu olarak ben varım.
Flamingoların rengarenk görüntüsü, eşsiz manzarası, sakinliği insana huzur veriyordu.
Tabi bu söylediğim yıllar öncesinde.
Fakat geçtiğimiz hafta sonu karşılaştığım manzara ile gerçekten içim acıdı.
Üreticilerimiz de bu konudan dertli. Evet önceleri yapılan bilinçsiz sulamalar nedeniyle belki bu hae geldi fakat şimdi çiftçilerimiz çok pişman.
Önümüze bakmak lazım. Geçmiş maalesef geçmişte kalmıyor bu durumu gördüğümüzde bunu bir kez daha anlamış olduk.
Ders çıkartalım ve bugünden sonra Seyfe Gölü'nün eski canlılığına kavuşması için yapılacakları konuşalım.
Mayıs ayı içerisinde Ramsar Sözleşmesi dahil üç ayrı kararla korunan, göçmen kuşların Türkiye'deki iki ayrı göç yolundan birinin üzerinde yer alan göle binlerce flamingo, ördek, angıt, martı ve çok nadir gelen çeltikçi kuşları ve yerel kuşlar akın etti haberi ile adeta yüzüm gülmüştü.
Kuşların gölde oluşturduğu görsel şöleni fotoğraflayarak bunu ölümsüzleştirmek isteyenler, başta Ankara ve Kayseri olmak üzere yakın illerden otobüslerle göle gelerek hem piknik yapma hem de kuşları gözetleme imkanı buluyor diye eklemiştik haber metinlerimize.
yine kuşlar var fakat onlar da mutsuz besbelli. Yiyecek sıkıntısı yaşayan kuşlar elbette Seyfe'yi kendi kaderine bizlerin yaptığı gibi terk edip gidecek.
Bunlar olmayacak mı? Olacak!
Sonbahar mevsimine girdiğimiz bugünlerde Seyfe'de su seviyesini artıracak belki yağışlar. Ancak gelecek sene yine kurak bir mevsim yaşarsak Seyfe yine bu görüntüsünde kalacak akıllarda.
1990'lı yıllarda Seyfe Gölü'nde biriken yüzey sular, ekili arazileri 1- 2 kilometre sular altında bırakıyordu. Bu nedenle fazla suların tahliyesi için drenaj kanalları açılmıştı. Drenaj kanallarının kapatılması ile birlikte tekrar su biriktirmeye başlamıştı hatırladığım kadarıyla. Peki ne oldu de sular çekiliverdi. Araştırmak lazım.
Yöre sakinleri çevre illerden gelen ve yıllar önce adım atacak dahi yer bulunamayan Seyfe Gölü'nün kaderine terk edilmemesini istiyor.
Geçtiğimiz gün sosyal medya üzerinden Seyfe Gölü'nün önceki ve sonraki haline yer verilen bir video sarstı benim gündemimi.
Bir Kırşehirli yapmıştı paylaşımı ve Seyfe'deki su miktarı her 5-6 yıla bir öyle azalıyor ki buna sebep olanlar belki de oturup ağlamalı. Çünkü yüzlerce kuşu evinden yuvasından edip, bu eşsiz güzelliğin çirkinliğe dönüşmesi için ellerinden geleni yapmışlar.
Ne diyelim ki.. önümüze bakalım keşke demek için çok geç.
Seyfe'yi yeniden canlandıralım.
Tanıtalım. Broşürler hazırlayıp çevre illerin tanıtımına sunalım. Sosyel medya hesaplarımız üzerinden bu konuda duyarlılığa davet edelim ilgilileri.
Seyfe'yi kaderine terk etmeyelim.


Anahtar Kelimeler : Seda KIZILTEPE BAYSAL ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı