SICAK HABER

“ ÇOCUK DÜNYA’NIN EN BÜYÜK HAZİNESİDİR”

Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara, çocuk hakları günü ile ilgili Kırşehir Haber 365 muhabirimize çarpıcı ve özel açıklamalarda bulundu.

Kahraman'in Ropörtajı 12 Kasım 2014 12:01
 “ ÇOCUK DÜNYA’NIN EN BÜYÜK HAZİNESİDİR”
-A +A

Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara her sene 20 Kasım’da çeşitli etkinliklerle kutlanmakta olan ve bu yıl ise Ankara Ulusal Çocuk Formu kapsamında 15.’si düzenlenmekte olan çocuk hakları günü ile ilgili Kırşehir Haber 365 muhabirimize çarpıcı ve özel açıklamalarda bulundu.

Muhabirimiz- Çocuk hakları kanunen veya ahlaki olarak yürütülmekte midir?

RAMAZAN BAYKARA- “Çocuk hakları 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşik milletlerde oy kararı ile kabul edildi. İlk imza atan ülkelerden birisi Türki’yedir. Dünyadaki bütün çocukların hakları bu sözleşme ile güvence altına alındı. Ankara da 15.’si düzenlenen Ulusal Çocuk Formuna ilimizi temsilen Fatma Bacı Sevgi Evlerinden Jale Erten ve kuruluşumuzda kalmakta olan iki çocuğumuz Elif Nur Coşkun ve Yasin Karaduman 17-20 Kasım tarihlerinde Ankara’dalar. Bu yıl ki ana tema çocukların yaşama hakkı. Son yıllarda ortaya çıkan savaşlar, töreler en çok çocukları mağdur etmekte, yaşama hakkını elinden almaktadır. Dünyanın her yerinde oluşan savaş geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızı etkilemektedir. Aslında çocuk dünyanın en büyük hazinesidir. Bu yüzden çocuk çok özel korunmalıdır. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere çocuğun bütün haklarını vermekte ve sahip çıkmaktayız. Kırşehir’de Fatma Bacı Sevgi Evlerinde 70 çocuğumuz 20 koruyucu ailede ise 24 çocuğumuz kalmaktadır. Nakdi ve ayni yardımlarla çocuklarımızı desteklemekteyiz. Görev yapan personellerimizle gündem sıcak tutulmaktadır.”

Muhabirimiz- Temel çocuk hakları nelerdir?

RAMAZAN BAYKARA- “Yaşama hakkı, Eğitim öğretim hakkı, Seyahat hakkı, Hürriyet hakkı, Katılma hakkı ve Barınma hakkı.”

Muhabirimiz- Çocuk hakları çerçevesinde çocukların şikayet hakkı var mıdır?

RAMAZAN BAYKARA- “Çocuk hakları çerçevesinde çocukların şikâyet hakları vardır. Koruma altındaki çocuklarımıza şikâyet ve öneri kutuları oluşturduk. Sorunlarını kutulara atıp bize iletebiliyorlar. Ayrıca, yıl içinde 13 yaş üstündeki gençler içinde oy birliği ile çocuk temsilcisi seçiliyor. Böylece çocuğun demokratik hakkını kullanmasını sağlıyoruz”.

Muhabirimiz- Çocuk hakkı ihlalleri nelerdir?

RAMAZAN BAYKARA- “Yaşama hakkına müdahale, Eğitim hakkından maruz kalma, cinsel istismara uğrama, Temel bakım hakkından mahrum kalma, Barınma hakkından ve sağlık hakkından maruz kalmasıdır.”

Muhabirimiz- Her türlü haksızlıkla karşı karşıya kalan çocukların yapması gerekenler nelerdir?

RAMAZAN BAYKARA- “Çocuk çok küçükse çevresindeki duyarlı insanlar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, Kolluk kuvvetlerine başvuru yapabilirler.”

Muhabirimiz- Peki Efendim, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün 20 Kasım’da çocuklar üzerinde ki etkisi nedir?

RAMAZAN BAYKARA- ” İl olarak il çocuk hakları koordinatörü ile önceden hazırlanıp verilen program çerçevesinde Kurumdaki çocuklar belli yerlere gönderiliyor. Oradan aldıkları bilgileri okullarda anlatıyorlar. Ülkemizde aile, çocuk, kadın, engelli ve yaşlılarımıza sahip çıkan en sistemli bakanlığımızdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı her soruna yerinde müdahale ediyor. Örneğin; Van depreminde çocuklara psikososyal destek sağlanmıştır.”

Muhabirimiz- Son olarak çocuk hakları günü ile ilgili sizin söylemek istedikleriniz neler?

RAMAZAN BAYKARA- “Böyle önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkür ediyorum. Çocuk deyince düşünmek gerekir, en kıymetli emanetlerimiz üzerine çalışmak zorundayız. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak en güzel bakımı, eğitimi, çocuklarımıza sunuyoruz. Ve duyarlı bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktayız. Çocuklarımızın en güzel haklara sahip olması temennisi ile.”

Muhabirimiz- Kırşehir Haber 365 ekibi olarak asıl biz teşekkür ederiz efendim.

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Kas%C4%B1m%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı